Már az is jót jelent, ha ezt a cikket elkezdte olvasni, csökkenni látszik a jellegzetes alkoholista tagadás! Az alkoholfüggőség hosszú idő alatt alakul ki, így a leszokás sem megy pár nap alatt. Alapvetően 2 út között választhat: egyedül próbálkozik, vagy segítséget kér. Bár gyakran fordul elő egy köztes megoldás, amikor egyedül kezdi és a sok kudarc után mégis segítséget kér.
Passzívan képes lennék leszokni az ivásról?
Trükkös kérdés! De mit is értünk a passzív képesség alatt? Gondoljon a vízre, ami magas hőmérsékleten képes felforrni. Tehát a víznek van egy olyan képessége, aminek működéséhez külső behatás szükséges, mondjuk bekapcsoljuk a vízforralót.
Ha egy alkoholbeteg le akar szokni az ivásról, a szándékhoz valamilyen célt is hozzá tud rendelni, és a megvalósításhoz elfogadja a segítséget, akkor sikerülhet a dolog. A segítség jelenti a külső behatást, azzal együtt lehet képes a tartós józan életre.
Azonban lényeges, hogy a leszokási szándék és cél ne azért jöjjön létre, hogy más kedvében járjon. Olyan döntést kell hoznia, aminek a központjában saját maga áll. Például, én nem akarom, hogy a házastársam, gyerekeim elhúzódjanak tőlem, mert pia szagom van.
(Ha úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja a családját, barátait, munkahelyét és továbbra is aktív alkoholistaként él, akkor viszont ne várja el, hogy mások egyengessék az útját. Ugyanis az alkoholbetegekkel élők számára is létezik egy felépülési program, ahol többek között azt is megtanulják, hogyan határolódjanak el az alkoholistától, hogyan éljék ők is a saját életüket.)
Hogyan kezdjem az ivásról való leszokást?
Nos, eldöntötte, hogy abbahagyja az ivást és megváltoztatja az életét. Mivel segíthet önmagának, ha eleinte mégis elutasítja a külső segítséget?
- Először is célszerű beszélni a családdal. Higgye el, nagy örömet jelent nekik ez az elhatározás és támogatni fogják.
- Ne hagyja abba az ivást hirtelen ha eddig rendszeresen, sokat ivott! Nagyon súlyos állapotba kerülhet az elvonási tünetek miatt. Ilyenkor vagy fokozatosan célszerű leállni, vagy orvoshoz fordulni.
- Gondoljon ki egy konkrét célt, ami miatt le akar szokni az ivásról. Például ezentúl nem megy be a kocsmába. Ha még muszáj innia, igyon otthon.
- Tűzzön ki egy határidőt: hány hét, hónap alatt mennyire szeretné lecsökkenteni a fogyasztott alkohol mennyiségét.
- Próbálja meg kerülni a halogatást. Ne holnap, vagy hétfőtől, vagy a jövő hónap elsejétől cselekedjen, hanem most. Például 3 üveg sör helyett igyon kettőt, esetleg a következő pohár ital helyett igyon vizet, vagy alacsonyabb alkoholtartalmú italt. Ezt egyre többször megtehetné, de figyeljen a fokozatosságra.
- Ha már sokszor képes vizet inni alkohol helyett, próbáljon meg alkoholmentes napot beiktatni. Lassan jobban érezheti majd magát és a tipikus alkesz külseje is kezdhet megváltozni.
Józanság egyik alapvető feltétele: a belső átalakulás
Mire fizikailag jobb a közérzete, talán tisztábban tud gondolkodni. A pozitív változás talán erősíti a kitartást. Viszont belső átalakulás nélkül nincs hosszú távú siker. A gondolkodásán kell változtatni. A tartós józansághoz nem elég ha csak kevesebbet iszik, vagy csak egy-egy alkoholmentes napot tart.
Az aktív alkoholista nem szabad ember, mert helyette az alkohol dönt. Nem az ember dönti el, hogy iszik vagy nem, hanem az alkohol kikényszeríti az ivást. Ezért is beszélünk alkohol betegségről.
Ha már sikerült csökkentenie az italok számát és mennyiségét, egy pici kontrollt visszanyert az alkoholtól, de ez kevés. Teljesen ki kell szabadulnia a szesztől, átvitt értelemben „forralja fel, amíg el nem párolog”!
A képzeletbeli forraláshoz nagy és intenzív erő szükséges, ezt viszont csak kívülről kaphatja meg. Ilyen segítő energiát szerezhet egy anonim alkoholista csoport tagjaitól, vagy egy terápiás hely szakembereitől. A hasonló problémákkal küzdő emberek csoportja szinte csodákra képes!